Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vatikánská muzea

Vatikán na svém území shromažďuje poměrně rozsáhlé a zajímavé umělecké sbírky. Už papež Julius II. měl v 16. století svou sbírku soch, která se postupně rozšiřovala. Dříve byly vystaveny na Osmibokém nádvoří. Papežové byli ve své době jedněmi z prvních, kteří umožnili přístup veřejnosti ke svým uměleckým předmětům.

Dnes jsou muzea samozřejmě mnohem rozsáhlejší a zahrnují komplex budov, mající svůj počátek v 18. století za papežů Klementa XIV. a Pia VI.


Foto: Socha svatého Pavla

Museum Pio-Clementino je ostatně pojmenováno po nich. K jeho dalšímu rozšíření došlo za Pia VII., který připojil Museo Chiaramonti a galerii Braccio Nuovo (Nové křídlo). Toto museum shromažďuje především práce starých řeckých a římských sochařských mistrů, najdeme tu ale také antické mozaiky. Celkem jde o 54 místností, přičemž tou poslední je Sixtínská kaple (viz dále).  Muzeum Chiaramonti pojmenované po papeži Piovi VII. Chiaramonti vzniklo počátkem 19. století a rovněž jsou tu k vidění hlavně sochy, vlysy a sarkofágy.

V roce 1836 založil papež Řehoř XVI. Etruské muzeum (Museo Gregoriano Etrusco). Jak již název napovídá, jde o sbírku etruských předmětů pocházejících z archeologických vykopávek. Zabírají 22 místnosti (sochy, reliéfy, keramika, bronzové předměty, sarkofágy…).

Podobně zaměřeno je Egyptské muzeum, založené stejným papežem roku 1839. Uvidíte tady staré papyry, sochy, stély, mumie zvířat, a rovněž proslulou a legendami opředenou Knihu mrtvých. Ve dvou místnostech z devíti jsou navíc nálezy z Mezopotámie, Sýrie a Palestiny.

V Pinacoteca Vaticana jsou uloženy významné malířské práce, například obrazy od Michelangela či Rafaela.

Pozoruhodná je Galerie map s topografickými mapami celé Itálie. Čtyřicet mapových fresek namaloval mnich Ignazio Danti na zdi v 16. století. Práce mu trvala 3 roky (1580 – 1583) a všechny mapy zabírají 120 metrů chodby.

Lateránské světské muzeum (Museo Laterano Profano) z r. 1844 nabízí ke shlédnutí římské artefakty. Od roku 1854 zahrnuje i Křesťanské muzeum (Museo Cristiano) s pozdně antickými sarkofágy a dalšími předměty s nápisy s křesťanskou tematikou.

Etnologicko-misionářské muzeum, založené Piem XI. v roce 1926, ukazuje předměty přivezené misionáři z různých zemí celého světa.

Dosti významné jsou tzv. Raffaelovy síně a lodžie s freskami Raffaela Santiho z Urbina a jeho žáků. Zahrnují Síň požáru, Síň signatury, Heliodorovu a Konstantinovu síň. Ke komplexu muzeí patří ještě Galerie tapisérií, Galerie svícnů, Muzeum kočárů, sál Neposkvrněného početí, sál Sobieského a další.

Ovšem ve Vatikánu nenajdete jen artefakty z minulosti, mají tu dokonce i Muzeum současného umění s náboženskou tématikou.

A nakonec nemůžeme nevzpomenout v úvodu zmíněnou Sixtinskou kapli, která vznikla z příkazu papeže Sixta IV. v letech 1475 až 1480. Její stěny jsou vyzdobeny malbami od takových umělců, jako byli Perugino, Botticelli, Ghirlandaio, Roselli či Pinturicchio. Ovšem doslovný i přenesený vrchol tvoří známá freska na stropě od Michelangela, vytvořená mezi roky 1508 až 1512.

V celém areálu vatikánských muzeí je toho prostě hodně k vidění, takže podrobná prohlídka zabere dost času. Pokud chcete ušetřit, můžete muzea navštívit i zdarma, a to poslední neděli každého měsíce. V takovém případě se ovšem obrňte trpělivostí, ve frontě strávíte i několik hodin. Proto je asi lepší těch pár euro obětovat a prohlédnout si sbírky jindy.

V současnosti navštíví muzea spolu se Sixtinskou kaplí a souvisejícími budovami na 4 miliony lidí ročně.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 13 394 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko